Kronika budowy pierwszego w Polsce wysoko energooszczędnego domu LUMINA
W podwrocławskiej gminie Długołęka, przy głównej trasie prowadzącej do Warszawy, powstaje budynek wysoko energooszczędnego domu Lumina. Wzorcowy obiekt certyfikowany przez ekspertów z Narodowej Agencji Poszanowania Energii będzie dostępny dla wszystkich osób zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie - komfortowymi dla mieszkańców i jednocześnie przyjaznymi dla środowiska. Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię pierwotną w Luminie wynosi EP = 92,9 kWh/(m2/rok).
Etap I - czas na prace ziemne i wylanie płyty fundamentowej
Działka została wybrana tak, aby w pełni mogła sprostać wymogom budowy - uwzględnia odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata, nie jest zacieniona przez sąsiednie budynki, prowadzi do niej dogodny dojazd co będzie w przyszłości znaczną zaletą, gdyż dom ma pełnić rolę modelowego i w nim będzie miało swoją siedzibę Centrum Edukacji „DOMY XXI". Powierzchnia działki to 894 m2.
Prace rozpoczęły się w październiku 2009 roku od zdjęcia warstwy humusu. Następnie, po wyrównaniu dna wykopu, ustawiono ochronne deski szalunkowe i wysypano warstwowo zagęszczony piasek. Ułożono odprowadzenia wszystkich instalacji oraz odprowadzenie systemu rynien i rur spustowych na zewnątrz obrysu budynku. W pierwszych dniach listopada budowlańcy zajęli się stanem zerowym domu, czyli fundamentami. Na starannie przygotowane podłoże ułożona została folia profilowana DELTA-TERRAXX.
Materiał ten, składający się dwóch warstw, jest idealną ochroną podłoża a zarazem pełni powierzchniową warstwę drenażową. Płyta fundamentowa pod dom Lumina wykonana została z tzw. „spienionego betonu", czyli innowacyjnego systemu o nazwie CemokrzemPor. Sprawia on, że izolacja cieplna i prawidłowy rozkład temperatury pozwala na obniżenie temperatury pomieszczeń o 2-3 stopnie Celsjusza bez utraty komfortu cieplnego. Ponadto płyta akumuluje energię cieplną w nocy, dzięki czemu energia ta wykorzystywana w dzień jest tańsza od tradycyjnej. Wylewanie fundamentu poprowadziła firma INVEST-BUD oraz Firma Astra Technologie Betonu – której właścicielem jest Benedykt Karczewski, specjalizujący się w dziedzinie nowoczesnych technologii i wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa.
Wysoko energooszczędny dom
Autor:
autor
at
poniedziałek, 23 listopada 2009
Etykiety: Budowa , Energooszczędność , Inwestor , Inwestycja , Izolacja zgodnie z prawem , Jakość izolacji , Otulina
0 komentarze:
Prześlij komentarz