Projekt domu - jak zbudować dom

Blog budowlany. Buduję dom

Wybieramy podłogę

Jak dobrać podłogę do budowanego domu?

Planowanie nowoczesnego mieszkania w duchu estetycznej spójności wymaga, żeby ściany, podłogi i sufity w kolejnych pomieszczeniach współgrały ze sobą i nie wprowadzały dysonansu w charakterze całości. Przy wyborze podłogi ważne jest całe wnętrze. Wybór podłogi jest ważny przede wszystkim z jednego, głównego powodu – nie zmieniamy jej co za często. Wykańczanie i aranżowanie należy zacząć właśnie od podłogi, ponieważ to baza, podstawa i fundament całego domu.

Kiedy ciemna podłoga?

Ciemne podłogi nadają pomieszczeniu wrażenie przytulności i ciepła, optycznie je pomniejszając. Z tego względu świetnie prezentują się na dużych powierzchniach, w zestawieniu z metalem czy szkłem. Jeśli chodzi o barwy, to ciemna podłoga jest tolerancyjna, choć przy ciemnych ścianach i jasnym suficie możemy niechcący uzyskać wrażenie...- słabo oświetlonej piwnicy. Dobry efekt przyniesie natomiast połączenie ciemnej podłogi z ciemnymi, geometrycznymi meblami i jasnymi ścianami.



Z pewnością ciemne podłogi nadają wnętrzu zadziorności. Obiegowa opinia zakłada, że na ciemniejszych powierzchnia łatwiej widoczny jest kurz i ewentualne zadrapania. Wydaje się jednak, że to problem wyolbrzymiony, zwłaszcza jeśli zdydujemy się na podłogi postarzane, które zakładają naturalną niedoskonałość i charakteryzują się dużą ilością otwartych sęków i naturalnych pęknięć, które podkreślają unikalną tożsamość poszczególnych desek (zob. kolekcję Pelgrim firmy ESCO).

Gdzie jasna podłoga?

Z pewnością jasna podłoga jest rozwiązaniem bezpieczniejszym niż ciemna – prawdopodobieństwo tego, że będzie źle wyglądać, jest niewielkie – pasuje do każdego stylu. Powinna być stosowana w małych i ciemnych pomieszczeniach, ponieważ nadaje im lekkości i sprawia, że salon wydaje się większy i przestronniejszy. Ciemne meble na jasnej podłodze powinny być lekkie, niemal ażurowe, kreślone subtelną linią. Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach – w tym przypadku to dodatki sprawią, że wnętrze stanie się ciekawsze.

Zanim zapadnie ostateczna decyzja należy pamiętać, jaki wpływ na ostateczny odbiór pomieszczenia ma światło. Deski, które ułożone są prostopadle względem kierunku padania światła wydają się jaśniejsze, a równolegle - ciemniejsze. Powinno układać się równolegle względem kierunku padania światła również dlatego, że połączenia między deskami są wtedy mniej widoczne.

Nie zapominajmy także, że przy sztucznym, salonowym świetle odcień desek może wyglądać nieco inaczej niż w rzeczywistości i że podłoga to inwestycja na lata. Jakość materiału, z którego wykonano podłogę, ma w tym wypadku kluczowe znaczenie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Internet

O blogu

Tworzenie, budowanie, wystrój wnętrz, piękno domu i jego otoczenia.

Projekt domu