Projekt domu - jak zbudować dom

Blog budowlany. Buduję dom

CemokrzemPor - budowa domu

O właściwości i zalety nowatorskiego betonu zapytaliśmy pana Marcina Nowaka, dyrektora firmy INVEST-BUD.

Archipelag: Czym jest CemokrzemPor i dlaczego warto go zastosować pod budowę domu jednorodzinnego zamiast tradycyjnego betonu? Marcin Nowak: CemokrzemPor jest materiałem budowlanym, powstałym w trakcie mutacji pianobetonu. Dzięki odpowiedniemu przetworzeniu – w specjalnie zaprojektowanej do tego celu maszynie – CemokrzemPor ma doskonałe parametry techniczne, nieosiągalne dla klasycznych betonów. Jest cieplejszy od styropianu, wytrzymały na ściskanie i mrozoodporny. Jednym z wyróżników jest jego parametr cieplny – przewodność cieplna 0,06 ÷ 0,15 [W/m·K]. Dla porównania przewodność cieplna betonu zwykłego z kruszywa kamiennego wynosi - 1,7, z muru z cegły ceramicznej pełnej – 0,77, a styropianu – 0,043. CemokrzemPor jest materiałem ciepłym – 30 cm jego grubości odpowiada 15 cm styropianu.

A w przypadku CemokrzemPOR + Polistyrol 30 cm to aż 22 cm Styropianu. Parametry CemokrzemPor można kształtować, w zależności od przeznaczenia: jego gęstość może wzrastać od 350 do 1900 kg/m3. Archipelag: Jakie zalety produktu mogą przekonać inwestorów do jego zastosowania? Marcin Nowak: Głównymi zaletami CemokrzemPor są parametry cieplne, mrozoodporność oraz to, że stanowi on szybszy i tańszy system podbudowy dla budownictwa jednorodzinnego.

Takie płyty fundamentowe gwarantują stabilność budowli, ponieważ cały ciężar równomiernie rozkłada się na płycie. W konsekwencji nie dochodzi do osiadania fundamentów i pękania ścian, z czym możemy mieć do czynienia w klasycznym budownictwie.

Archipelag: Jak wyglądało wylewanie fundamentów pod dom Lumina?

Marcin Nowak: Pierwszy dzień poświęcony został na zebranie humusu, dobór folii profilowanej, ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i zaszalowanie płyty. Na wykonanie klasycznych fundamentów – od wykopów, wylania ław, budowy ścian, wykonania izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych i położenie izolacji cieplnej – potrzeba minimum 2 tygodnie. Stosując zaś system firmy Astra czas potrzebny na wykonanie stanu zerowego, to tylko dwa dni. Płyty fundamentowe wykonane z CemokrzemPor układane były na folii – Delta Terraxx. Jest to niewątpliwie alternatywa dla tradycyjnych metod - idealne rozwiązanie jako fundament pod domy energooszczędne dzięki całkowitemu odcięciu budynku od gruntu co w przypadku standardowych fundamentów jest bardzo drogie, trudne a wręcz niemożliwe. Kolejnym etapem budowy będzie położenie warstwy pustaków izolacyjnych oraz budowa ścian zewnętrznych.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Internet

O blogu

Tworzenie, budowanie, wystrój wnętrz, piękno domu i jego otoczenia.

Projekt domu